ALMANYA: CDU ruhunu araştırmaya devam ederken kazanan Merkel olabilir

Carsten Nickel

Share on twitter
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Listen to our reports with a personalized podcasts through your Amazon Alexa or Apple devices audio translated into several languages

Report Contents

Press play to listen

Giden Hristiyan Demokratlar (CDU) başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) dün 24 Şubat'ta yeni bir lider arayışının hızlandırılacağını duyurdu. Yıl sonunda düzenlenen CDU konferansında yerine, yeni parti lideri 25 Nisan'da düzenlenen özel konferansta seçilecek.

AKK'nın arka arkaya katılması için çeşitli yarışmacılar arasında müzakere veya “takım” çözümünün beklentileri artık tamamen ortadan kalktı. AKK artık zaman çizelgesinden bile sorumlu değil, böyle bir anlaşmaya aracılık edebilecek kimse yok. Dahası, Nisan ayı sonlarına kadar yapılacak bir karar için parti içi baskı, CDU'daki pek çok kişinin uzun bir süreci ılımlı hale getirme girişimleri hakkında hızlı bir karar vermesini desteklediğini gösteriyor.

Aynı zamanda, yarışmacıların alanı biraz konsolide olmuştur. Kuzey Ren-Vestfalya eyalet başbakanı Armin Laschet bugün 25 Şubat'ta büyük bir darbe yaptı. CDU liderliğine aday olma kararını resmen duyurdu ve potansiyel aday olarak kabul edilen Sağlık Bakanı Jens Spahn ile ortaklaşa yaptı. Bunun yerine, Spahn, Laschet'in CDU lideri yardımcısı olarak görevini devralacak. Spahn parti içindeki daha muhafazakar kampı temsil ederken, Laschet daha pragmatik ve merkezci bir kurs anlamına geliyor.

Ortak Laschet/Spahn bileti bir “takım” çözümüne en yakın gelir. Merkez sağın geniş bir kilisesi olarak CDU'nun geleneksel statüsünü, ekonomik liberalleri ve sosyal muhafazakarları birleştiriyor. Yine de bugün adaylığını resmen ilan eden Merkel'in eski rakibi Friedrich Merz ciddi bir yarışmacı olarak izlenmeli. 2018 konferans oylamasında, nispeten zayıf bir konuşmaya rağmen güçlü bir sonuç çıkardığını hatırlayın. Bununla birlikte, Laschet/Spahn'ın bütünleştirici yaklaşımı ve Merz'in daha muhafazakar teklifi arasındaki net kontrast, alternatif rakip Norbert Roettgen'in gerçekçi bir şansı nasıl beklediğini görmeyi zorlaştırıyor. 2012 yılında Merkel tarafından kovulan eski çevre bakanı şimdilik yabancı bir aday olmaya devam ediyor.

Geçmişte tartışıldığı gibi, izlenmesi gereken soru kesin seçim süreci olmaya devam ediyor. Parti üssü ne kadar çok yer alırsa (örneğin, tüm adayların halka açık bir şekilde sundukları bölgesel konferanslar yoluyla), Merz için daha iyi bir bakış açısı da o kadar iyi olur. Ancak konferansta oylama ne kadar az açık olursa (bölgesel dernekler geleneksel yollarla oylama davranışını önceden düzenler), Laschet için daha iyi bir görünüm.

Her halükarda, CDU konferansı partinin merkezci ve muhafazakar kanatları arasındaki gerginliği bir kez daha gösterecek. Bunun orta vadeli şansı entegre Laschet/Spahn bileti altında biraz daha iyi olsa da, yeni bir liderlik seçimi ile ortadan kalkması pek olası değildir.

Bu arada AKK, yeni bir CDU liderinin seçilmesinin zaten şansölye adaylığı hakkında bir karar olacağını ileri sürüyor. Ancak bu sadece CDU'nun Bavyera kardeş partisi CSU'sundan daha fazla azarlanmaya neden olacaktır. CSU lideri Markus Soeder şansölye'ye aday olmak istemese bile, CDU otomatik bağlantı konusunda ne kadar ısrar ederse, CSU'nun bir sonraki CDU lideri için hala önümüzde olan koordinasyon sürecini uzatmak ve karmaşıklaştırmak için teşvikler o kadar büyük olur.

Tüm bunlar Şansölye Angela Merkel'in yararına olabilir. CDU hem iç hem de CSU ile ittifak halinde bölündüğü sürece, onu kovmaya çalışmak ve Eylül 2021'den önce yeni seçimleri riske atmak gibi cesur eylemlere destek olma olasılığı o kadar az olur

More by